Ekonomi

Kuveyt Türk’ün dış ticaret işlem hacmi 10 milyar doları aştı

İSTANBUL (İGFA) –Kuveyt Türk, 2023 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını kamuoyuna açıkladı.

Kuveyt Türk’ün fon büyüklüğü yılbaşından bu yana yüzde 32 artarak 397 milyar TL’ye, kullandırılan fon büyüklüğü ise yüzde 45 artarak 287 milyar TL’ye ulaştı.

Kuveyt Türk’ün dış ticaret finansmanı yüzde 50 artarak 44 milyar TL’yi aşarken, ilk altı ayda dış ticaret işlem hacmi 10 milyar doları aştı. Kuveyt Türk, yılın ilk yarısında net kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73 artırarak 10 milyar TL’ye çıkardı.

Özkaynaklarını 35 milyar TL’ye, etkin büyüklüğünü ise 557 milyar TL’ye ulaştıran Kuveyt Türk, bankacılıkta aktif büyüklük bazındaki 10’uncu sırasını korurken, iştirak finansal kuruluşlar arasındaki birinciliğini pekiştirdi.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan yaptığı değerlendirmede, “Katılım finansmanı ilkeleri doğrultusunda geliştirdiğimiz çalışma ve hizmetlerle 34 yıldır müşterilerimize başarıyla hizmet veriyoruz. Üretim, ihracat ve yatırıma öncelik vererek reel ekonomiyi destekliyor, sürdürülebilir kârlı büyümemizi artan ivmeyle sürdürüyoruz. En değerli stratejik odaklarımızdan biri olan dış ticaretin finansmanında yüzde 50’lik büyüme oranı ile departman ortalamasının üzerinde bir büyüme yakaladık. İlk altı ayda 10 milyar USD’lik dış ticaret işlem hacmine ulaşmamızı değerli buluyoruz.”

kureajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu