Ekonomi

Biden, Nippon Steel’in US Steel’i satın almasına karşı çıkıyor

Başkan Joe Biden, U.S. Steel Corp’un Japon Nippon Steel tarafından satın alınmasına karşı olduğunu ifade etmeye hazırlanıyor. Bugün yapılması planlanan bir açıklamada Biden, U.S. Steel’in hem sahibi hem de işletmecisi olduğu bir Amerikan şirketi olarak kalmasının önemini vurgulayacak. Bu duruş, 122 yıllık Amerikan çelik üreticisinin Japon devinin bir yan kuruluşu haline gelmesini sağlayacak olan 14.9 milyar dolarlık anlaşmaya ilişkin endişelerin ortasında ortaya çıkıyor.

Biden’ın açıklaması “Amerikalı çelik işçileri tarafından desteklenen güçlü Amerikan çelik şirketlerinin” korunması gerekliliğinin altını çizecek. Biden, U.S. Steel’in ikonik statüsünü ve yüzyılı aşkın bir süredir ülkenin endüstriyel manzarasında oynadığı kritik rolü vurgulayacak. Başkan’ın tutumu, kilit sektörlerin yerli mülkiyetinin ve işletilmesinin korunmasına yönelik stratejik bir zorunluluğu yansıtmaktadır.

Biden’ın yaklaşan açıklamasına ilişkin haberler piyasayı şimdiden etkiledi ve U.S. Steel hisseleri bugün piyasa öncesi işlemlerde %4.9 düştü. Açıklamanın, Biden ile Japonya Başbakanı Fumio Kishida arasında 10 Nisan’da yapılacak olan ve Çin’in artan etkisine karşı güvenlik ittifakını güçlendirmeyi planladıkları zirveye gölge düşürmesi bekleniyor.

Nippon Steel, Biden’ın altyapı yasa tasarısındaki harcama ve vergi teşviklerinden U.S. Steel’in potansiyel büyümesinden faydalanmayı umarak anlaşmayı Aralık ayında tamamlamıştı. Ancak satın alma, ulusal güvenlik endişelerini dile getiren ve anlaşmanın duyurulmasından önce U.S. Steel’in ana sendikasıyla istişare edilmemesini sorgulayan ABD’li senatörlerin iki partili eleştirileriyle karşı karşıya kaldı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu